Українське кіно

26-09-2018, 09:48

 

Традиційно у вересні щороку відзначається одна з пам’ятних дат в українському історичному календарі – мова йде про День українського кіно. В цій статті надається інформація про виникнення українського кінематографу та його основні досягнення на сучасному етапі розвитку.

 

Перші кінознімання (1893—1921 рр.)

 

У 1893 р. головний механік Одеського Новоросійського університету Йосип Тимченко винайшов і сконструював прототип сучасного кінознімального апарату та апарату для кінопроекції. Тоді ж він здійснив перші кінозйомки — зафільмував вершників і метальників списів. Із 7 листопада до 20 грудня1893 р. в готелі «Франція» (Одеса) демонструвалися ці дві стрічки.

У вересні 1896 р. в Харкові фотограф Альфред Федецький зняв кілька хронікальних сюжетів. А вже в грудні — майже рік у рік з першим публічним кіносеансом у Парижі  Альфред Федецький влаштував кіносеанс у Харківському оперному театрі. У Львові 13 вересня 1896 р. розпочались перші регулярні кіносеанси, кіносеанси французьких фільмів у Пасажі Гаусмана (проїзд Крива Липа), що тривали декілька днів.

 

Одним з піонерів українського кінематографа був катеринославський кінооператор і кінорежисер Данило Сахненко. У 1911 р. в передмісті Катеринослава (в селищі Лоцманська Кам'янка) він зняв повнометражний німий фільм «Запорізька Січ», що вважається на Україні першим ігровим фільмом національного виробництва.

З 1919 р.в Україні починається тотальне одержавлення кіноіндустрії. 1922 р. було засновано Всеукраїнське фотокіноуправління (ВУФКУ), організацію, яка монопольно очолила кіновиробництво, кінодистриб'юцію, кінофікацію, кінопресу та кіноосвіту в Україні. ВУФКУ вдалося реконструювати одеське і ялтинське підприємства, а 1928 р. ввести в дію київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. О.Довженка) — одну з найбільших та найсучасніших на той час у світі.

Українське ігрове кіно 1920-х рр. намагалося поєднати революційну тематику з традиційною для попереднього періоду мелодрамою та пригодницькими жанрами («Укразія» Петра Чардиніна; «Сумка дипкур'єра», «Ягідка кохання» Олександра Довженка). У цей час в Україні з'явилися також екранізації класичних творів національної літератури — «Тарас Трясило», «Микола Джеря», «Борислав сміється»....

Продовження статті за посиланням:

Stattya-Ukrayinske-kno.doc [220,89 Kb] (cкачиваний: 1)

Это интересно