Масляна: традиції свята

26-02-2019, 09:00

 

 


 
Масляна : історія свята
Масляна – це старовинне добре і веселе слов'янське свято, що знаменує зустріч зими з весною, повертає до нового життєвого циклу, радіє сонцю, пригощає всіх млинцями і готує до Великого посту.

Цього року її відзначатимуть 4 березня.
Ще в дохристиянські часи Масляна відзначалася на честь весняного рівнодення, яке вважалося початком нового року. А тому народні обряди на Масляну були покликані допомогти хорошій родючості і початку сільськогосподарських робіт.
У часи християнства Масляна також стала сирним тижнем і періодом підготовки до найсерйознішого церковного посту. В залежності від мінливої дати Пасхи і Великого посту, також щорічно стала змінюватись і дата Масляної.
Язичницькі обряди на Масляну були присвячені богу Велесу, покровителю скотарства і землеробства. Християнська церква стала відзначати Велесів день, що припадав на 24 лютого, як день святого Власія Севастійського.
Тим не менш, православна Масляна зберегла і язичницьке оформлення святкування. Уособленням свята є опудало Масниці, яке спалюється на сьомий день, що символізує вмираюче і знову воскресаюче божество.
У XVII столітті православний патріарх Адріан зробив невдалу спробу скасувати це "бесівське свято", але в результаті зміг лише скоротити час святкування до 7 днів. З тих пір церковні ритуали і слов'янські обряди мирно співіснують під час свята Масляної.

Масляна: традиції свята
Масляна має і інші назви: сирна седмиця, масляний тиждень, Колодій. Сама назва говорить за себе – в Масляний тиждень прийнято вживати в їжу сир, масло, молоко, сир та інші молочні продукти, а от від м'яса напередодні Великого посту бажано вже утриматися.

Незмінним атрибутом Масляної є рум'яні, круглі млинці, які символізують собою ясне сонечко, таке ж рум'яне і спекотне.


 
Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, катаннями, ярмарками, поживними стравами, приготування млинців і вареників.


У таких гулянь кілька цілей: по-перше, наїстися і нагулятися вдосталь перед найдовшим у році Великим постом, по-друге, знайти собі половинку, якщо ти не заміжня або не одружений, і, по-третє, відпочити від сімейного життя, якщо таке є.


Завершується свято у прощену неділю обрядовим спаленням опудала Масляної, а разом з ним – символічним прощанням зі старим, який вичерпав себе роком і звільненням місця для прийдешньої весни і оновлення природи і всього життя. У цей день треба попросити у оточуючих прощення і простити один одному всі образи.

Масляна: традиції свята

 

 

Прикмети на Масляну
Історія Масляної на Русі супроводжується незмінними народними спостереженнями і прикметами. А найпопулярніші такі:

- Найголовніша прикмета Масляної всім давно відома: перший млинець грудкою.
- Чим більше млинців напечеш, тим більше хороших днів притягнеш.
- Хто на Масляну на частування скупиться, той за рік розориться.
- Неждані гості на Масляну – щастя в дім.
- Пригощати млинцями жебраків – до благополуччя в домі.
- Позбався на Масляну від старих речей – це до обновок.
- Якщо на Масляну прощаєш образи, ти готовий до оновлення життя.

 

А як святкують Масляну в інших країнах ?

 

У країнах Східної Європи Масляна протягом багатьох століть зберігала характер народного гуляння. Свято зустрічали з величальними піснями на снігових гірках. Символом Масляної було опудало з соломи, одягнуте в жіночий одяг, з яким разом веселилися, а потім ховали або спалювали на багатті разом з млинцем, котрий опудало тримало у руці.


Невід'ємною частиною свята були катання на конях, на яких надягали найкращу збрую. Хлопці, які збиралися одружитися, спеціально для цього купували сани. В катаннях неодмінно брали участь всі молоді пари. Також поширене було катання з крижаних гірок. Серед звичаїв сільської молоді на Масляну були також стрибки через багаття.

Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем. Чоловікам належало слухатися жінок. Загалом Масляна вважалася жіночим святом, хоч участь у ньому могли брати і чоловіки. Але вони мусили за це відборговувати грішми чи горілкою.


У манірній Англії розважаються в дні Масляної, влаштовуючи змагання між жінками, які на бігу повинні підкидати в повітря і знову ловити на сковорідку гарячі млинці. Щоправда, не кожній господині це вдається. Перемагає та, яка зможе принести до фінішу млинець, перевернутий таким чином максимальну кількість разів, щоби при цьому він жодного разу не впав. Відчувається тут властивий англійцям гумор

У Шотландії досі випікають з житнього борошна прісні колобки. Випікають їх в попелі.

 

На Балканах теж весь тиждень печуть млинці, щоправда, там ще існує традиція кататися вулицями сіл ... в кориті.  Снігу в них замало, так що народ викручується, як може.

 

До цього дня в невеликих селах Чехії молоді хлопці вимащують обличчя сажею і під музику обходять все село з розфарбованим дерев'яним брусом. Дівчатам, які необережно трапилися на шляху таких процесій, мотузку, на якій волокли брус, вішають на шию і змушують відкуповуватися поцілунками.


Масляну відзначали за багато століть до нашого з вами народження і, сподіваюсь, відзначатимуть іще довго. Святкувати її можна по-різному: гучно, весело чи навпаки у колі рідних. Єдине лишається незмінним: коли проведеш зиму, то й весна видається значно ближчою.


Підготував статтю Шевельов В.В., викладач СЕБТ

 

 

Это интересно