ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

18-02-2020, 09:44

 

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

День в історії. Відомі українці

19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила сучасний український Державний Герб – тризуб. В цій статті мова йтиме про історію тризуба, а також про деяких наших відомих співвітчизників різних часів, які своїм талантом прославили українську землю.

Основою Державного Герба України є тризуб — знак княжої держави Володимира Великого. Версій про походження тризуба існує безліч. У різних варіаціях він з’являється на монетах, печатках, клеймах князів роду Рюриковичів із часів Святослава Ігоровича (щоправда, у його часи це був двозуб). Учені тлумачать ці зображення по-різному: як символ державної влади, як церковну емблему, як монограму, як орнамент.

Багато вчених вважають тризуб родовим знаком самої родини Рюриковичів. Походження символу також породило багато версій. Так, наприклад, низка фахівців вважають тризуб схематичним зображенням птаха (зокрема, сокола, ворона, голуба). Дехто бачить у тризубі корону. Інші вважають тризуб символом християнської Трійці або ж триєдиного божества з язичницького пантеону.

Цікаво, що як такий тризуб є одним із найдавніших символів, відомих людству. Із тризубом зображували грецького бога моря Посейдона та його римського «колегу» Нептуна; у руках богів Шиви та Вішну він з’являється в індійській міфології. Тризуб широко використовувався в різноманітних символах, пов’язаних із числом 3, яке вважалося священним практично всіма народами.Уперше необхідність створення власного державного герба постала перед Україною після Лютневої революції 1917 р. та створення Української Центральної Ради. Пропонувався цілий ряд символів: лев, козак, архангел Михаїл, а також лук або самостріл, які дуже часто використовувались у гербах українських міст, наприклад, на старих гербах Києва та Харкова; сьогодні лук зображений на гербі міста Полтави. Дехто пропонував створити зовсім новий символ, наприклад, пішовши шляхом Французької Республіки, використати як символ стилізоване зображення букви «У» (французи використовують монограму RF). Один із провідних діячів Центральної Ради, видатний історик Михайло Грушевський пропонував створити комбінований герб. За його задумом, у центрі герба мав бути зображений золотий плуг, а навколо нього — тризуб, лев, козак із мушкетом, арбалет та вершник (що символізував би історичний період перебування України у складі Литовсько-Руської держави).

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

Над гербовим щитом Михайло Грушевський пропонував розмістити голуба з оливовою гілкою — символ миру. Підтримувати щит мали робітник та селянка. Однак проект так і не був реалізований. Разом із цим Центральна Рада з утворенням Української Народної Республіки все ширше використовувала як символ тризуб — на державній печатці, на грошових знаках. У лютому 1918 р. тризуб був розміщений на військово-морському прапорі УНР, а в березні того ж року — затверджений як державний герб УНР. Таким чином підкреслювалося, що Українська держава спирається на традиції Київської Русі. Тризуб на гербі УНР був оповитий стилізованими оливовими гілками — символ прагнення нової держави до миру із сусідами. Ескіз герба виконав український художник Василь Кричевський.

Однак сама УНР після цього проіснувала недовго: у квітні 1918 р. внаслідок державного перевороту до влади прийшов Павло Скоропадський, який був проголошений гетьманом. Зрозуміло, що, здобувши такий титул, він почав відроджувати козацькі традиції. За його правління видатний український графік Юрій Нарбут (автор ескізів грошей УНР) розробив державну печатку, на якій поєднав обидва історичні символи — козака та тризуб. На восьмикутному тлі зображувався козак, у верхній частині печатки було розміщено тризуб. За гетьмана тризуб уперше з’явився на кокардах військовослужбовців армії Української держави.

Після повалення Павла Скоропадського та приходу до влади Директорії тризуб знову став гербом України. Проголошена після розпаду Австро-Угорщини Західноукраїнська Народна Республіка використовувала як власні герби і галицького лева, і тризуб.

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

За часів СРСР  тризуб  був під забороною. Він, однак, активно використовувався в українському патріотично налаштованому середовищі. У своїй символіці тризуб використовували Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія.

Після проголошення Україною незалежності 24 серпня 1991 р. та її підтвердження на Всеукраїнському референдумі постало питання про зміну старого герба радянського зразка. У 1992 р. Верховна Рада України затвердила сучасний Державний Герб України, розроблений групою у складі А. Гречила, О. Кохана та І. Турецького. Конституція України, прийнята 28 червня 1996 р., затвердила тризуб як малий герб нашої держави.

Відомі всьому світові українці

Ігор Сікорський

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

Першу модель гвинтокрила Ігор Сікорський зібрав у 12 років. А розробляти справжні літаки феноменально обдарований авіаконструктор почав, коли йому було всього лиш 19 років. А вже у 20 років молодий студент Київського політехнічного інституту сконструював свій перший справжній вертоліт.

У 1919 році Ігор Сікорський емігрував до США, де відкрив власну компанію Sikorsky Aircraft. За життя обдарований конструктор зібрав понад 80 нагород та встановив чимало рекордів. Його літак-велетень «Ілля Муромець» – світовий рекордсмен у вантажопідйомності. Саме вертольоти Сікорського вперше перетнули Атлантичний і Тихий океани, зумівши дозаправитись у повітрі.

Соломія Крушельницька

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

Видатна співачка походила зі шляхетного роду, коріння якого сягає аж 14-го століття. Ще студенткою Крушельницька мріяла про появу української опери. Заради занять співом Соломія вмовила батьків розірвати заручини – адже її наречений не любив музику і забороняв дівчині професійно навчатись вокалу.

Соломія Крушельницька продовжила навчання в Італії, а вже за рік повернулась і підкорила серця львівської публіки. Зірка оперного співу встигла об’їхати ледь не півсвіту і на кожній сцені з її вуст лунала українська пісня.Так, зокрема, вона з шаленим успіхом виступала на сцені французького «Гранд-опера» та італійської «Ла Скала».

Свій останній концерт Соломія Крушельницька дала у 77 років у Львові. Її називали кращою співачкою світу, Вагнерівською примадонною, а композитор Джакомо Пуччіні назвав її «найпрекраснішою і найчарівнішою Баттерфляй». Під час свого останнього виступу зірка виконала пісню «Краю мій рідний» – про Україну, яку вона так любила.

Сергій Корольов

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

Дивовижний факт – ви не знайдете згадок про Сергія Корольова у офіційних документах часів СРСР. Його називали Головним конструктором (з великої літери) – адже ім’я видатного українця було засекреченим. Втратити Корольова – було б катастрофою для всієї радянської авіакосмічної галузі.

Свій перший планер Сергій спроектував у 17 років. Під його пильним наглядом на орбіту вийшов перший штучний супутник Землі. Саме Корольов керував першим польотом людини у космос та першим виходом космонавта у безмежний безповітряний простір.

Світ і досі користується геніальною технологію Корольова для виходу об’єктів на орбіту – багатоступеневою ракетою. Завдяки вченому ми зблизька побачили Місяць – космічні апарати Сергія Павловича серії «Місяць» зробили перші фото зворотного боку Місяця та першими здійснили посадку на поверхню природного супутника Землі. Завдяки зусиллям Сергія Корольова ми почали вивчати космос. Знайомі вченого розповідали, що Корольов дуже любив українську пісню «Дивлюсь я на небо…» Може саме вона надихнула Корольова на безцінний для людства політ у безмежність.

Всеволод Нестайко

 

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

Видатний український письменник, що назавжди зберіг у собі душу дитини. Твори Нестайка – це сонячні, щирі, надзвичайно людяні розповіді для дітей і про дітей. Його «Тореадорами з Васюківки» вже багато років зачитується не лише малеча. І цей твір відомий далеко за межами України, він навіть увійшов до славетного Списку найкращих дитячих казок світу імені Андерсена. А фільм про малих українських «тореадорів» був відзначений Гран-Прі на Міжнародному кінофестивалі у Мюнхені у 1968 році.

Та для самого митця його робота була зовсім не легкою – наприклад, казкову трилогію «В країні сонячних зайчиків» він писав впродовж 4-х десятиліть.

Як зізнавався Всеволод Нестайко, найбільше його надихали вдячні читачі. Одного разу письменник подарував новий твір, «В країні місячних зайчиків», маленькій ображеній читачці, якій набридли історії про самих лише хлопчаків.

Твори Всеволода Нестайка – справжні ліки від дитячих турбот та проблем. Вони готують до складнощів дорослого життя, виховують характер, дають сили та натхнення юним читачам.

Сам Нестайко казав, що буде щасливим, якщо його книга позбавить самотності хоча б одного малюка. Мрія письменника здійснилася – його твори зробили щасливими вже не одне покоління читачів. І той, хто читає Нестайка, вже не забуде його уроки ніколи.

Шевельов В.В., викладач СЕБТ

 

 

 

Это интересно