ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

10-03-2020, 10:28

 

 

 

 

 

День в історії. Відомі українці

 

9 березні 1814 року народився Тарас Григорович Шевченко-видатний поет, прозаїк, художник. Людина, якою ми, українці, можемо по праву пишатися !               

 

Сьогодні у нашій постійній рубриці «День в історії» продовжуємо серію публікацій про наших співвітчизників- українців, імена яких відомі всьому світові.

 

Анна Ярославна

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

 Київська княжна, що дала французам 10 королів

 

1024 – 1075 рр.

 

Донька київського князя Ярослава Мудрого та дружина французького короля Генріха І дала французам 10 королів, родоначальниця двох європейських династій – Бурбонів і Валуа. Мала відмінну для тих часів освіту: знала і науки, і мистецтва, писала вірші, складала музику, говорила та писала на декількох мовах. Саме з її легкої руки почнеться справжній розвиток могутньої європейської держави. Анну Ярославну й досі шанують у Франції як рішучу, наполегливу та безкорисливу правительку, що змінила хід історії.

 

Пилип Орлик

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

 

Автор першої у світі Конституції

 

1672 – 1742 рр.

 

Чи не найважливішою справою українського гетьмана Пилипа Орлика стала складена ним разом із козацькою старшиною так звана угода, що увійшла в історію як державна конституція під назвою «Конституція прав і свобод Запорозького Війська». Французькі просвітителі ще навіть не наважувалися на розробку тих громадянських ідей, що були в ній закладені. Уперше в Європі було вироблено реальну модель вільної, незалежної держави, заснованої на природному праві народу на свободу й самовизначення, модель, що базувалася на незнаних досі демократичних засадах суспільного життя. Конституція Пилипа Орлика є першою конституцією модерної західної цивілізації.

 

 

 

Іван Піддубний

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

  

 

«Чемпіон чемпіонів» із греко-римської боротьби

 

1871 – 1949 рр.

 

Шестикратний чемпіон світу з греко-римської боротьби народився в козацькій родині. Першим почав перемагати суперників не лише грубою силою, але й за допомогою техніки, викликаючи красивими та спритними прийомами схвалення глядачів. Уся спортивна преса в численних статтях, нарисах і фейлетонах одностайно славила богатиря з Полтавщини, який за чотири роки, з 1905 по 1909 роки, переміг «туше» найкращих у світі борців, у тому числі трьох чемпіонів світу, кількох чемпіонів Європи та десятки чемпіонів окремих країн світу. Хоча він і програвав окремі сутички, але за 40 років виступів не програв жодного змагання, чемпіонату або турніру. Його називали «чемпіоном чемпіонів» – титулом, яким до нього ніхто не володів.

 

 

 

Ілля Мечников

 

Батько теорії імунітету

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

1810 – 1878 рр.

 

Вчений, якого вважають засновником еволюційної ембріології, мікробіології й імунології, народився на території сучасної Харківської області та є першим українським лауреатом Нобелівської премії. Наукову працю, в якій викладені основи фагоцитарного механізму імунітету, Мечников написав у той час, коли про явище імунітету світова громадськість навіть не підозрювала. Виявлені вченим клітини потім отримають назву лейкоцитів. Ім’я Іллі Мечникова значиться в числі геніїв, діяльність яких значно спростила життя всього людства. Завдяки досягненням ученого вдалося перемогти не тільки багато хвороб, але і значно продовжити життя кожної людини, не погіршуючи при цьому його якість.

 

Володимир Хавкін

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

Українець, що врятував світ від чуми та холери

 

1860 – 1930 рр.

 

Видатний бактеріолог і мікробіолог, завдяки якому світ позбувся смертельно небезпечних хвороб, народився на території сучасного міста Бердянська. Він поставив собі за ціль знайти спосіб порятунку від холери та чуми, що бушували у світі в кінці ХІХ ст. Учений зумів створити перші ефективні вакцини проти цих захворювань і довів на самому собі їх безпеку для людини. Почавши свій шлях в Індії, щеплення вакцини Хавкіна стали масовими та застосовуються в покращеному вигляді досі. Учений ще за життя був названий «великим філантропом» і «благодійником людства».

 

 

 

Микола Амосов

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

Винахідник антитромботичних протезів клапанів серця

 

1913 – 2002 рр.

 

Видатний хірург, на рахунку якого тисячі врятованих життів, народився, жив і працював в Україні. Він створив інститут серцево-судинної хірургії та першим здійснив протезування мітрального клапана серця. За роки своєї кардіохірургічної практики Амосов провів понад 6 тисяч операцій на серці. На міжнародному рівні він вперше ввів у вживання протезування клапанів серця, що мають антитромботичні властивості. Окрім хірургії, Амосов приділяв багато уваги сучасним проблемам біологічної, медичної та психологічної кібернетики, займався розробкою штучного інтелекту.

 

Борис Патон

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

 

Український геній електрозварювання

 

1918 р.н.

 

Український фахівець у галузі зварювання першим почав і розвинув дослідження та запровадження в космічні технології зварювальних процесів, виконаних космонавтами під час орбітальних польотів кораблів і в умовах відкритого космосу. Він визнаний лідер у цій галузі. Під керівництвом Патона був також розроблений спосіб з’єднання м’яких тканин при хірургічному втручанні за допомогою високочастотного електроструму. Метод знайшов широке застосування в гінекології, урології, торакальній хірургії, офтальмології, онкології тощо.

 

Іван Пулюй

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

 

Український фізик світового рівня

 

1845-1918 рр.

 

Знаменитий фізик і електротехнік, що був винахідником X-променiв, народився на Тернопільщині. Хоча невидимі промені відомі нині як рентгенівські, саме Пулюй поклав два десятиліття на їх дослідження: свою першу трубку сконструював на 14 років раніше за Рентгена, пояснив природу виникнення Х–променів, зробив знімок повного людського скелета. Український фізик першим дослідив неонове світло. Його лампи, визнають світочi технічного світу, були значно ефективнішими від ламп Едіссона. Він причетний також до розвитку телефонних мереж і запуску першої в

 

Європі електростанції на змінному струмі. Його досягнення визнавали такі видатні вчені-фізики як Альберт Ейнштейн і Нікола Тесла, а Х-промені сьогодні повсюди застосовуються для комп’ютерної томографії та рентгенографії, для рентгенівської мікроскопії, спектроскопії, лікарської діагностики.

 

 

 

Юрій Кондратюк

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

Учений, що проклав дорогу на Місяць

 

1897 – 1943 рр.

 

Український вчений-винахідник, що народився на Полтавщині, вивчав основні проблеми космонавтики, космічних польотів і конструювання міжпланетних кораблів. У праці «Завоювання міжпланетних просторів» вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступеневих ракет. Першим запропонував використовувати для ракетного палива деякі метали, неметали та їхні водневі сполуки. Розглянув проблеми створення проміжних міжпланетних баз, ідею використання гравітаційногополя небесних тіл для розв’язання цих проблем. Багато ідей Юрія Кондратюка використано в практичній космонавтиці. Зокрема, його розрахунки були використані при плануванні висадки американських астронавтів із місії «Аполлон» на Місяць, на зворотному боці якого іменем Кондратюка названо кратер.

 

 

 

Микола Миклухо-Маклай

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

Гуманіст, відомий мандрівник

 

1846 – 1888 рр.

 

Мандрівник і антрополог українського походження, дід якого був козаком Запорізької Січі, все своє життя присвятив дослідницькій діяльності. Миклухо-Маклай працював на Канарських островах і в Марокко, на узбережжі Червоного моря в Єгипті та Саудівській Аравії, на островах Індонезії, в Південній Америці, Австралії, на островах Тихого океану. Всесвітню славу заслужив завдяки подорожі до загадкового острова Папуа-Нова Гвінея, що на північ від Австралії. Тут Миклухо-Маклай не тільки першим у світі детально дослідив і описав побут, звичаї тубільців, а й потоваришував з ними, боронив їхні права, рішуче виступаючи проти анексії острова кайзерівською Німеччиною тощо.

 

 

 

Агатангел Кримський

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

Всесвітньовідомий орієнталіст

 

1871 – 1942 рр.

 

Серед заслуг кримськотатарського сходознавеця широкого профілю, поліглота-арабіста, семітолога, іраніста, тюркіста та видатного славіста, що принципово розмовляв тільки українською мовою, слід зазначити його внесок у вивчення мови, літератури та культури кримських татар. Кримський був автором усіх найважливіших статей, присвячених культурі народів Близького Сходу, які були поміщені в енциклопедичний словник Брокгауза й Ефрона. За неповними підрахунками, він видав 870 монографій, статей, рецензій, а також 164 оригінальних перекладів східниххудожніх творів – поезії та прози. «Коран» в перекладі Агатангела Кримського вивчав Лев Толстой. На 16-й сесії конференції ЮНЕСКО його ім’я було занесено до списку видатних людей Європи 20-го століття.

 

Олександр Мурашко

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

Художник, що вписав українське мистецтво в західноєвропейське

 

1871 – 1942 рр.

 

Художник-імпресіоніст, що народився та творив в Україні, мав власний унікальний стиль, не схожий на жоден інший із представлених у мистецькій Європі. Картини художника закуповували для приватних колекцій королівські родини, а його приватні виставки проходили у Берліні, Кьольні, Дюсельдорфі та Венеції. У Німеччині його цінували найперше як портретиста. Європа вчасно визнала унікальний імпресіонізм українського художника, не гірший від Клода Моне, чи Поля Сезанна. Одним із його авторських прийомів були яскраві кольори. Кращі твори Мурашка – «Портрет дівчини у червоному капелюсі» та «Селянська родина» – піднесли український живопис до рівня найкращих світових досягнень початку ХХ століття.

 

 

Микола Леонтович

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

 

 

Автор всесвітньовідомого «Щедрика»

 

1877 – 1921 рр.

 

Український композитор, що створив всесвітньовідому різдвяну колядку, збирав та обробляв козацькі пісні, створюючи високохудожні твори. У 1921 році «Щедрик» Леонтовича був вперше презентований на концерті в «Карнегі Холі» в Нью-Йорку. А в 1936 році Пітер Вільховський (родом з України), який працював для радіо NBC, пише англійську версію слів до «Щедрика» – «Carol of the Bells». Під цим іменем мелодія українського «Щедрика» стала всесвітньо відомою. Під час сезону колядок по всій Америці та в Європі співають по радіо і телебаченню колядки, між котрими обов’язково вставляють у програму як шедевр творіння українського композитора.

 

Володимир Горовиць 

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

  

 

Володар 25 премій «Греммі»

 

1903 – 1989 рр.

 

Геніальний піаніст-віртуоз, який народився 1903 року в Києві, сів за фортепіано в 5 років, а до 21 року знав уже 155 творів – феномен для його віку. У репертуарі юнака було 12 концертних програм, у той час як професіонали тоді мали максимум по чотири. За своє життя він став володарем 25 премій «Греммі». Пластинки з його записами ставали справжніми бестселерами, а квитки на концерти розкуповувалися миттєво. Готуючись до чергового концерту в нью-йоркському «Карнегі Холі», піаніст обрав для свого роялю таке місце на сцені, звідки б найкраще розходився звук по всьому залу. Відтоді на це місце, котре тепер називається «зарубкою Горовиця», орієнтуються всі піаністи світу. Ще за життя Горовиця називали «Королем королів піаністів».

 

Ян Кум

ДЕНЬ В ІСТОРІЇ. ВІДОМІ УКРАЇНЦІ

  

 

Народився у 1976 р. в Києві

 

Американський програміст і підприємець, мешкав у Фастові, що неподалік від Києва, та на початку 1990-х рр. емігрував разом із матір’ю до американського континенту. Він самоук, а інформацію вивуджував із підручників, які брав «на прокат» у букіністичних крамницях. У молодості Ян приєднався до хакерського угруповання w00w00 і не раз зламував сервери компанії Silicon Graphics, а також багато спілкувався з іншим відомим вихідцем з w00w00, співзасновником музичного сервісу Napster Шоном Феннінг. Разом із програмістом Ігорем Соломенчиковим Кум створив особливий мобільний додаток для спілкування, який враховує особливості смартфонів і прив’язаний до номера телефону – WhatsApp. Згодом продав свою компанію Марку Цукербергу за 16 млрд доларів.

 

 

 

Шевельов В.В., викладач СЕБТ

 

Это интересно