ГОРДІСТЬ СЛОВ'ЯНЩИНИ

7-09-2020, 09:25

гордість Слов'янщини

6 вересня 2020 року ми відзначили 77-му річницю визволення  Слов'янська від нацистських загарбників. В рамках святкування цієї пам’ятної дати класним керівником групи 112-1-17 Шевельовим В.В. для студентів даної групи було проведено виховний захід, присвячений подіям 1943 року на території нашого краю. Зокрема, під час проведення виховного заходу під назвою «Гордість Слов’янщини» студенти дізналися про те, що …

ГОРДІСТЬ СЛОВ'ЯНЩИНИ

 

 

Починаючи з жовтня 1941 і по вересень 1943 років на території Слов'янщини йшли бої з військами вермахту. На фронті, який проходив по Сіверському Дінцю, воювали червоноармійці, в рядах яких було чимало й слов'янців. Десятки тисяч бійців і мирних жителів загинули в боротьбі за свободу і незалежність нашого краю.  Тільки на території міста близько 30 братських могил, також в кожному з 45 населених пунктів району по одній-дві. За офіційними даними, в них поховано більше 18 тисяч загиблих бійців

ГОРДІСТЬ СЛОВ'ЯНЩИНИ

 

Після розгрому нацистських військ під Сталінградом, починаються бої за Донбас. 16 січня 1943 року 57-а дивізія генерала А. Карпова визволила с. Мелове в Луганській області, а 2 лютого 1943 р. 195-а стрілецька дивізія генерала В. Каруна почала бої за Слов'янськ. Він був визволений тільки 17 лютого 1943 року за допомогою 57-ї гвардійської стрілецької дивізії.

Однак, на жаль, утримати наше місто з ослабленими дивізіями, які з неперервними боями йшли від Сталінграду, не вдалося, і 2 березня, залишивши місто, війська Червоної армії закріпилися на лінії Сіверського Дінця.  

З березня 1943 року почалася підготовка до нового наступу. Цей період був найважчим у визволенні міста та району. Приблизно до вересня 1943 року, дивізії, змінюючи друг друга, зламували ворожу оборону між населеними пунктами Яремівка – Богородичне – Райгородок. І тільки 3 вересня 1943 року 8-а гвардійська армія генерала Д. Лелюшенка прорвала оборону німців і 6 вересня 1943 року визволила Слов'янськ.

Безпосередньо в боях за місто брали участь 61-а гвардійська стрілецька дивізія полковника Л. Лозановича і 297-а стрілецька дивізія полковника М. Матвєєва (пізніше вони отримали назву “Слов'янських”, а командири дивізій стали генералами).

За визволення Слов'янщини загинуло 18 тис.129 чоловік, серед них 3 Героя Радянського Союзу. Всього ж за 1941 — 1943 роки за місто та район загинуло більше 45 тис.бійців.

З міста на фронт було мобілізовано та пішли добровольцями більше 27 тис. чоловік, 22 тис. нагороджені орденами і медалями, половина — посмертно. 29 чоловік із міста та району стали Героями Радянського Союзу, а льотчик-штурмовик М. Сімейко став двічі Героям Радянського Союзу. Також 12 наших земляків стали повними кавалерами Ордену Слави.    

ГОРДІСТЬ СЛОВ'ЯНЩИНИ

 

 Р.S. Окремо хотілося б сказати про такий маловідомий, але дуже важливий факт, не тільки в історії нашого краю, але, й у розрізі, як це не дивно, всесвітньої історії. Є така людина і вона – наш земляк. Ця людина - Григорій Кирилович Денисенко. Він є Героєм Радянського Союзу. У 1935 р. переїхав до Слов’янська.   Навчався у Слов’янському аероклубі. Після закінчення Ворошиловградської  воєнно-авіаційної школи пілотів пішов на фронт. У роки Другої світової війни був штурманом ескадрильї. Здійснив 118 бойових вилетів.          

Саме Г. К. Денисенко у Саратовському аероклубі був льотчиком – інструктором першого у світі космонавта Ю. А. Гагаріна.

Шевельов В.В., викладач СЕБТ

                                    

 

Это интересно