«КРУТИ – БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ»

4-02-2021, 10:47

«Крути – бій за майбутнє»

 

Виховний захід під такою назвою було проведено викладачами нашого технікуму Шевельовим В.В., Пєшковою Л.А., Коваленко М.В. зі студентами  груп першого курсу.    

29 січняукраїнці згадують героїв бою під Крутами, який відбувся у 1918 році. У ході проведення заходу було зазначено, що безсмертний подвиг української студентської молоді того зимового дня 29 січня 1918 р. увійшов до сторінок нашої національної історії, дійсно, як битва за майбутнє України. Лише декілька сотень юнаків намагалися героїчними зусиллями зупинити наступ більшовицьких військ під командуванням М. Муравьова на Київ. Студенти груп 103-1-20 та 104-1-20 дізналися про основний перебіг тих трагічних подій та про сміливі дії та незламний дух молодих українських захисників в бою під Крутами.  

«КРУТИ – БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ»

 

 

На початку січня 1918року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. Наступ більшовицькі війська вели двома групами: одна вздовж залізниці Харків-Полтава-Київ, друга – у напрямі Курськ-Бахмач-Київ.

24–27 січня 1918 рокузапеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Оборона цього міста є однією з героїчних і маловідомих сторінок в історії визвольної боротьби українського народу.

Українські війська змушені були залишити Бахмач і відступити до станції Крути. На підкріплення українських частин в Крути було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів та 20 старшин (офіцерів). До юнаків школи приєдналась перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Переважна більшість студентів не мала достатньої військової підготовки, студенти були погано озброєні. До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще десь до 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

 

«КРУТИ – БІЙ ЗА МАЙБУТНЄ»

 

 Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 рокуперебувало від 420 до 520 українських воякiв і юнакiв та студентiв, якi мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залiзничнiй платформi.

Впродовж усього дня вони вели бій за станцію з більшовицькими військами загальною чисельністю (за твердженням більшості джерел) понад 3000 осіб, в їх числі 400 балтійських матросів. Усі добре озброєні і з артилерією.

Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які знаходилися у резерві, під час відступу потрапили у полон. І наступного дня ці 27 героїв були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстрiляних студентiв i гімназистів. На сьогоднi вiдомi прiзвища 20 з них. Це студенти Народного унiверситету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти унiверситету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гiмназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу).

Втрати бiльшовицьких вiйськ пiд Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 воякiв. 

Затримавши ворога, київські юнаки дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання Української незалежності. 

Это интересно