ІСТОРІЯ ПОХОДЖЕННЯ ТРИЗУБА

18-02-2021, 11:16

Історія походження тризуба

 

В рамках національно-патріотичного виховання та вивчення розділу «Українська національно-демократична революція 1917-1921 рр.», викладачем предмета «Історія України» Шевельовим В.В. для студентів І курсу (групи 101-1-20 та112-1-20)  було проведено пізнавальну історичну лекцію-бесіду щодо виникнення та походження нашого національного гербу – тризуба. Також активну участь у даному заході взяла викладач Пєшкова Л.А.    

 

Своєрідною "візитівкою" будь-якої країни є її національна символіка. На шляху створення Української держави це питання поставало неодноразово, не став винятком і початок 90-х років ХХ століття.  

Так, 19 лютого 1992 р. тризуб був офіційно затверджений Верховною Радою України у якості малого герба нашої країни та головного елемента великого Державного герба.   

 

Якою ж Є історія нашого національного герба ?

Яку ж саме пізнавальну історичну інформацію одержали студенти від викладача Шевельова В.В. та які питання обговорювалися під час цієї історичної лекції-бесіди ?

Що ми знаємо про герб України ? Більшість з нас обмежується тим, що це золотий тризуб на синьому фоні. Ще дехто  навчився читати в ньому приховане слово “воля”. Але насправді все не так просто.   

Деякі запорожці, зокрема Б. Хмельницький та І. Мазепа, розміщували на своїх родових гербах хрести чи якорі, стилізовані під тризуб.
Але історія українського герба почалась ще з княжого роду Рюриковичів. Вони карбували тризуб на всьому: від печаток та монет до цеглин, з яких будувались храми та церкви. Перша писемна згадка про український тризуб датується 10 ст. Це був болгарський літопис “Хроніка Манасії”, в якому
описувались 
прапори дружинників князя Святослава саме з тризубами. Щоправда, Святослав обрав собі простіший варіант - з двома зубцями.

Одна з гіпотез стверджує, що це була літера “Ц” (від слова “цар”) зі зміщеним до центру хвостиком.
 

ІСТОРІЯ ПОХОДЖЕННЯ ТРИЗУБА

 

Його син князь Володимир Великий не зрадив традиціям, однак впродовж свого правління постійно удосконалював свій герб. Почав з того, що додав ще один зубець, далі ускладнював його графічними елементами.

Остання зміна відбулась після  хрещення Русі, коли князь Володимир додав паличку до середньої лінії, щоби вийшов хрест.
 
Однак, тризуб був присутній на наших землях ще задовго до цих подій. Археологічні знахідки свідчать, що його використовували трипільці у 4-3 ст. до н.е.

Згодом його використовували царські скіфи, які називали себе нащадками атлантів (до речі, найдавніша писемна згадка про тризуб датується 360-355 рр. до н.е. і належить Платону: у праці “Тімен” він детально описав блакитний одяг царів-атлантів, на якому був зображений золотий тризуб).
 
Однак Україна не така ексклюзивна. Ви бачили прапор Барбадосу? Хоч ця країна і знаходиться за тисячі кілометрів від нас, на її прапорі (синьо-жовтому, до речі) розташувався саме тризуб. Він трактується як відображення принципу правління в країні: “з народу, з народом, для народу”.
 
А в Індії, наприклад, є Храм Вайшну Деві - Великої Богині Матері. Її бронзова статуя у правій руці тримає тризуб. Найцікавіше те, що храм знаходиться на горі з трьома вершинами, яку символічно називають “Трикута”. З тризубом також зображують індійських богів Шиву та Вішну. За допомогою тризуба Шива перетворює світ у хаос, з якого згодом створює новий світ. Це символ єдності творця, охоронця і руйнівника. В національній символіці Індії також  присутній елемент, який називається “тришуб” і нагадує український тризуб. 


З тризубом зображувалися багато міфічних героїв: грецький Посейдон, римський Нептун, скіфський Тагимасад, слов'янські Перун та Водяник.
  
Існує безліч теорій значення тризубу, однак жодної, яка б змогла пояснити усе. Хтось бачить в ньому конкретні риси живих і не живих предметів: верхню частину скіпетра візантійських монархів, скіпетри скіфських царів, корони, сокиру, прапор, птаха тощо. 
Хтось вбачає в тризубі монограму: слова “воля”, “Володимир”, “Василевс” тощо. Дехто вважає, що на нашому гербі зображено дві літери “В”, між якими знаходиться знак царської влади Однак тут є багато спірних питань. Тризуб відомий ще з прадавніх часів, коли про такі поняття не було й мови.
 
Бачили в тризубі також зашифровану цифру 3 (яка колись позначалась літерою “Ш”). Число три з споконвіку означало Божественний порядок. Наприклад у єгиптян воно асоціювалось із Тріадою: поєднанням двох елементів, що веде до появи третього. В їхньому розумінні світ складається з трьох рівнів: небесний, земний і підземний; людина має три аспекти: дух, душа і тіло; в кожному явищі є три стадії: виникнення, розгортання, знищення.

ІСТОРІЯ ПОХОДЖЕННЯ ТРИЗУБА

ІСТОРІЯ ПОХОДЖЕННЯ ТРИЗУБА

 

ІСТОРІЯ ПОХОДЖЕННЯ ТРИЗУБА

 

 

 


 
Секрет тризуба полягає саме у магічному числі “три”. Трійця невпинно переслідує людину ще з часів зародження цивілізацій. Віра, надія, любов; вогонь, вода, життя; Ін, Янь, Ци – всі явища завжди ходять трійцею. Це завжди три рівноправні сили, що походять від притаманного кожній культурі  Абсолюту.

Також в ході проведення даного заходу студентам було продемонстровано документальний фільм  «Історія походження тризуба».
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Это интересно